"כל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו"

הרב שלמה קרליבך

למה בכלל אנחנו פה?

נחנו כהורים מכירים את הילד שלנו הכי טוב. כואב לנו לראות אותו סובל. אם אנחנו רואים שיש לו בעיות חברתיות, או שהוא חווה תסכול, הנטיה שלנו היא לגונן ולא להבחין בבעיה האמיתית. אנחנו רוצים לקחת ממנו את הסבל. לפעמים זה מזכיר לנו סיטואציה שאנחנו כהורים נפגענו מחברים, הרגשנו שכולם נגדנו, ואין לנו עם מי להיות. 

הילד יכול להיות ביישן, נגרר או אפילו מנהיג ובכל זאת לסבול מקשיים חברתיים שיגרמו לו לקושי ועצב

האני מאמין שלי

כמו שספורטאי לא ממתין לרגע האמת של התחרות. אלא עורך אימונים שמכשירים אותו להישגים. ככה ילד שרוצה להיות בעל ביטחון עצמי נדרש להתאמן.

הדרך הטובה ביותר להתאמן ולהיערך לשינוי חיצוני היא יצירת שינוי פנימי. תהליך השינוי הוא תהליך הדורש יישום חוזר של תהליכים יזומים שבסופו של הדרך יאמן ויכשיר את הילד לתגובה פורצת דרך.

קצת עליי

הייתי ילדה נחבאת אל הכלים, בכיתה ישבתי תמיד מאחור, כשחילקו לקבוצות, לא ניסיתי להתבלט – נהפוך הוא, ותמיד נבחרתי אחרונה. הייתי ילדה סגורה, כי הרגשתי לא יפה, לא מוצלחת, לא חכמה. הרגשתי שכדי לקבל אהבה, אני צריכה לרצות את כולם, להיות “ילדה טובה”.

ואיפה אני ? איפה הרצון והצורך שלי ?

שלא כמו הדימוי שדבק בילדים ובני נוער חסרי ביטחון עצמי, אני כן הייתי בתנועת הנוער, השתתפתי בפעילויות חברתיות בבית הספר ומחוצה לו, יצאתי לכל הטיולים והיו לי חברות וחברים. חשבתי שההשתתפות תעזור לי לשפר את הביטחון העצמי.

העולם שסביבי ראה אותי מחייכת, והחיוך שלי גרם להם לרצות בחברתי ולהתקרב אלי. הייתי חברה שלהם : הקשבתי להם, הייתי שם בשבילם, אבל מעולם לא העזתי לשתף אותם בתחושות שלי. חששתי שחבריי ינצלו את החשיפה שלי.

בצבא שירתתי בבסיס סגור, תקופה קסומה ומרתקת שבה למדתי להיפתח לעולם.

במהלך השנים עברתי בעצמי תהליכים שונים. קיבלתי כלים שעזרו לי להבין בדיוק מה אני רוצה וצריכה. למדתי נושאים שעזרו לי לבנות את מי שאני היום (גישור, הנחיית קבוצת הורים, אימון, NLP, מיינדפולנס ועוד), וצברתי חוויות של הצלחה.

הרגע המטלטל הגיע כשהציעו לי תפקיד חדש ומדהים. הוא היה שונה כל כך ממה שעשיתי ואיך אני עם כל “החסרונות” שלי אצליח בו ?! מאוד פחדתי מכישלון, ומצד שני הרגשתי שזה כל כך אני. לכן החלטתי הפעם לא להתייעץ עם אחרים, להאמין בעצמי וביכולות שלי, ולעשות לראשונה את מה שאני באמת רוצה, מבלי לקבל “חיזוקים מאחרים.

אמרתי כן לתפקיד !!!! שאיפשר לי התפתחות אישית מדהימה והוביל לתהליך למידה נוסף.

הבנתי שמה שגורם לי סיפוק זה עבודה עם אנשים, הקשבה, הכלה, עזרה מתוך אסטרטיביות והכוונה ללא שיפוטיות.

הרגשת הניצחון היא מדהימה : הפסקתי להתנהג כמו שמצפים ממני. למדתי להגיד מה שהלב שלי חושב ולהאמין בעצמי, בלי לחשוב מה יגידו ובלי צורך בחיזוקים מהסביבה.

חוסר ביטחון עצמי אינו גזירת גורל, גם לא נולדים איתו. אל תתנו להם להגיע לגיל 50 כדי לעשות שינוי.

אני מאמינה ויודעת מניסיון אישי שהמעבר דרך כל שלבי התהליך חיוני. מודל 4*4 לניהול השינוי בנוי מ 4 שלבים מרכזיים :

דימוי עצמי

ניהול(ב)זמן

קשרים חברתיים

מנהיגות אישית

לקריאה נוספת על המודל